Translate

piątek, 4 marca 2016



Hazard

witaj wśród przegranych

Hazard podobnie jak alkohol jest dla ludzi , potrafi rozluźnić jak i również poprawić nam humor.
Tak jak alkohol hazard posiada drugą mroczną stronę , mniej przyjemną i czasem bardziej bolesną.
Każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu jest hazardzistą , lubimy towarzyszące nam uczucie adrenaliny oglądając losowanie lotto lub kupując los za funta. Często po wygranej w wysokości ceny losu kupujemy następny , robimy to tak długo aż szczęście nas opuści .
Niektórzy z nas próbują szczęścia w grach karcianych , przeważnie zachęcani przez organizatorów „darmowym” bonusem dajemy ponieść się emocjom nie zauważając że to tylko tani chwyt marketingowy mający na celu oskubać nas do zera.
Hazard jest jak cichy złodziej któremu dobrowolnie pozwalamy na okradanie naszego konta, złodziej ten będzie tak długo nas okradał aż zostaniemy z niczym.
  • pierwszy raz zalogowałem się i wygrałem 20 funtów , później kolejne 15. Dobra passa trwała do czasu gdy zacząłem wchodzić do gry za kwoty powyżej 100 funtów. Raz się wygrało raz przegrało , w ostatecznym rozrachunku straciłem 4500 f ...nie mogłem przestać, zmieniłem hasło na nowe ,kilka liter i liczb, po zmianie hasła kartkę wyrzuciłem aby nie mieć możliwości zalogowania.
    Kamil 38lat
Takich historii jest wiele, przeważnie każda z nich kończy się tak samo. Czym więc jest hazard że tak bardzo potrafi wciągnąć i zniszczyć nam życie, przyjrzyjmy się temu bliżej.

Hazard jest rodzajem gry w której wygrana jest uzależniona od szczęścia a właściwie od przypadku , często stawką są pieniądze lub inne rzeczy stanowiące wartość materialną . W końcowej fazie hazardu bardzo często przegrywamy własne życie tracąc rodzinę oraz bliskie nam osoby.
Osoby uzależnione od hazardu nie zdają sobie sprawy z tego że najbardziej w całej tej chorej sytuacji cierpią ich najbliżsi .To właśnie rodzina hazardzisty przeżywa największą gehennę , żyjąc w strachu i niepewności o własną przyszłość. Czasem członkowie rodziny staja się współuzależnieni od hazardu, próbując pomóc choremu wyjść z kłopotów finansowych. Jakież to złudne , myśląc ze w ten sposób pomożemy skończyć z uzależnieniem ukochanej osoby sami nieświadomie się w to zagłębiamy .
Kolejną sferą w której hazard rujnuje nam życie jest kariera zawodowa. Nie potrafimy skupić myśli na wykonywanej pracy tylko obsesyjnie zaczynamy myśleć o zakładach, grze w karty lub kasynie.
Hazard jest ukrytym nałogiem i w pierwszych fazach trudno jest nam zorientować się czy jesteśmy uzależnieni, zazwyczaj podobnie jak w przypadku uzależnienia od alkoholu orientujemy się w zaistniałej sytuacji gdy jest już za późno.

Uzależnienie od hazardu można podzielić na cztery fazy,
-Faza pierwsza to faza sukcesów, w tej fazie hazardzista gra bardzo rzadko ale z sukcesami. Towarzysząca adrenalina nie pozwala mu przestać a co gorsza hazardzista coraz częściej wraca do gry.
  • Faza druga to faza strat, Gracz pomimo niepowodzeń gra częściej i obstawia więcej.
    - Faza trzecia to desperacja i destrukcja gracza w każdej dziedzinie życia, gracz ucieka, izoluje się od rodziny i znajomych. Często traci kontakt z otaczającym go światem, nierzadko traci pracę przechodząc w fazę czwartą .
  • - Faza czwarta to przejście w kolejne nałogi , gracz po starcie wszystkiego co posiadał łącznie z rodziną , wpada w kolejne nałogi takie jak alkoholizm, narkomania .
    Wiedząc już jak przebiega proces uzależnienia od hazardu , należałoby by teraz sprecyzować kim jest hazardzista i kto najbardziej jest podatny na uzależnienie .
    Najbardziej narażeni są mężczyźni przed 30 rokiem życia, kobiety w sidła nałogu wpadają nieco później , mniej więcej w połowie swego życia. Osoby poddające się leczeniu przeważnie przechodzą już poważne problemy finansowe. Większość z tych osób ma za sobą czyny przestępcze , popełniane w celu zdobycia środków na dalszą grę.
    W jaki sposób radzić sobie z nałogiem hazardu?
    Na początku należy sprawdzić czy gra niesie za sobą przesłanki zmian chorobowych, w tym celu należy zgłosić się do fachowców , następnym krokiem jest dobrowolne poddanie się leczeniu otwartemu w ośrodkach uzależnień. Jeśli hazardzista znajduje się w trzeciej fazie uzależnienia należy rozpocząć leczenie w ośrodku zamkniętym .Natomiast jeśli chory przeszedł do fazy czwartej czyli dodatkowo uzależnił się od alkoholu i narkotyków , to bezwzględnie należy umieścić chorego w szpitalu psychiatrycznym w celu leczenia z wszystkich nałogów.
    Podczas leczenia należy skupić się na podłożu choroby, kiedy problem powstał oraz co wpłynęło na rozwój nałogu. Ustalenie tych faktów jest bardzo istotne w celu wydostania chorego z nałogu oraz powrotu do równowagi psychicznej gwarantującej powrót do normalnego funkcjonowania w otaczającym nas świecie.
    Dla chorych którzy poza problemami psychicznymi pozostawili za sobą problemy finansowe należy pomóc w opracowaniu stopniowego systemu wyjścia z zadłużenia. Bardzo istotną rolę w tej kwestii odgrywa rodzina chorego.
    Oczywiście proces leczenia osoby uzależnionej mija się z celem jeśli chory nie dopuszcza takiej możliwości oraz nie wyraża dobrej woli do podjęcia współpracy w celu wyjścia z nałogu. Większość z osób uzależnionych tak jak w przypadku alkoholików nie przyznaje się do swojej choroby. Hazardzista swoją chwilową porażkę tłumaczy brakiem szczęścia. Tak zwana chwilowa porażka hazardzisty jest oszukiwaniem samego siebie i prowadzi do pogłębiania się problemu przechodząc w fazę trzecią. To właśnie ten moment osoby z najbliższego otoczenia powinny prawidłowo wyłapać i zacząć proces terapii z chorym .

Na koniec proponuje przeprowadzić test dzięki któremu przekonasz się czy jesteś podatny na uzależnienie od hazardu a może już znajdujesz się w fazie pierwszej lub drugiej. Przeczytaj dokładnie i na spokojnie poniższe pytania i odpowiedz TAK lub NIE.
Powodzenia

    1.Czy grałeś kiedyś do momentu, kiedy przegrałeś wszystkie swoje pieniądze?
    2. Czy pożyczyłeś kiedyś pieniądze na hazard?
    3. Czy wziąłeś kiedyś pożyczkę z powodu hazardu lub na hazard?
    4. Czy często grasz dłużej, niż planowałeś lub przekroczyłeś limit wydatków, jakie przeznaczyłeś wcześniej na grę?
    5. Myślałeś kiedyś o nielegalnym zdobyciu pieniędzy?
    6. Czy często myślisz o hazardzie?
    7. Ukradłeś kiedyś pieniądze na hazard?
    8. Czy ciężko ci skupić się nad czymś innym niż hazard?
    9. Czy jesteś nerwowy lub agresywny, kiedy nie możesz grać?
    10. Czy normalne życie wydaje ci się nudne w porównaniu z hazardem?
    11. Czy twoje zainteresowanie życiem osobistym zmalało?
    12. Czy grasz, żeby odegrać straty?
    13. Czy ukrywasz przed rodziną, jak dużo grasz i ile przegrałeś?
    14. Czy zdarza ci się mieć wyrzuty sumienia po zakończeniu gry?
    15. Czy zdarzyło ci się kontynuować grę pomimo świadomości tego, że może to zaszkodzić tobie lub zranić twoich najbliższych?
    16. Grałeś kiedyś w celu poprawy humory i uniknięcia problemów?
    17. Czy hazard wywołał kłótnie w twojej rodzinie?
    18. Czy zdarzyło ci się opuścić zajęcia lub nie iść do pracy z powodu gry?
    19. Rozważałeś kiedyś lub próbowałeś popełnić samobójstwo z powodu twoich problemów z hazardem?
    Jeśli odpowiedziałeś TAK na siedem lub więcej pytań to masz lub możesz mieć problem z hazardem. Powinieneś już teraz pomyśleć o terapii.
    Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś NIE to spróbuj szczęścia w nadchodzącym losowaniu lotto, może to być twój szczęśliwy dzień.


Leszek Lewandowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz